Z Katechizmu Kościoła Katolickiego:
KKK 1680 Wszystkie sakramenty, a zwłaszcza sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego, miały na celu ostatnią Paschę dziecka Bożego, która przez śmierć wprowadza je do życia
w Królestwie niebieskim. Wówczas spełnia się to, co wyznajemy w wierze i nadziei: "Oczekuję wskrzeszenia umarłych i życia wiecznego w przyszłym świecie" (Symbol Nicejsko-Konstantynopolitański).
Ostatnia Pascha chrześcijanina
KKK 1681 Chrześcijański sens śmierci ukazuje się w świetle Misterium Paschalnego Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa, w którym złożyliśmy naszą jedyną nadzieję. Chrześcijanin, który umiera w Chrystusie Jezusie, "opuszcza to ciało i staje w obliczu Pana" (Por. 2 Kor 5, 8).
KKK 1682 Dzień śmierci jest dla chrześcijanina, po zakończeniu jego życia sakramentalnego, dopełnieniem nowych narodzin rozpoczętych na chrzcie; jest ostatecznym "upodobnieniem" go do "obrazu Syna", którego udziela namaszczenie Duchem Świętym; jest uczestnictwem w Uczcie Królestwa, zapoczątkowanej w Eucharystii, nawet jeśli zachodziłaby jeszcze potrzeba ostatecznego oczyszczenia, by móc przywdziać szatę godową.
KKK 1683 Kościół, który jak matka nosił sakramentalnie w swoim łonie chrześcijanina podczas jego ziemskiej pielgrzymki, towarzyszy mu na końcu jego drogi, by oddać go "w ręce Ojca". Ofiaruje on Ojcu, w Chrystusie, dziecko Jego łaski i w nadziei składa w ziemi zasiew ciała, które zmartwychwstanie w chwale (Por. 1 Kor 15, 42-44). Ofiarowanie to dokonuje się w pełni w czasie celebracji Ofiary eucharystycznej. Błogosławieństwa, które ją poprzedzają i po niej następują, są sakramentaliami.
Zasady organizacji uroczystości pogrzebowej w parafii:
- należy zgłosić się do kancelarii parafialnej celem ustalenia terminu pogrzebu i miejsca pochówku
- należy przynieść akt zgonu wydany przez USC
- należy przynieść zgodę proboszcza, jeżeli jest to pogrzeb osoby, która nie zamieszkiwała na terenie parafii
- można przynieść potwierdzenie o przyjętych sakramentach, jeżeli zmarły przyjął je w domu lub szpitalu
Pogrzeb poza parafią:
Zwyczajowym miejscem, w którym sprawuję się Mszę św. pogrzebową jest kościół parafialny, w uzasadnionych przypadkach Mszę św. pogrzebową sprawuje się w kaplicy cmentarza, gdzie będzie pochowane ciało zmarłego.
W parafii miejsca zamieszkania, należy uzyskać zgodę na pochówek poza parafią.
Do wydania tego dokumentu potrzebny jest
akt zgonu wydany przez USC.