Czym jest Msza Św. i jakie są jej owoce?
KKK 1406 Jezus mówi: "Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki... Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne... trwa we Mnie, a Ja w nim" (J 6, 51. 54. 56).
KKK 1382 Msza święta jest równocześnie i nierozdzielnie pamiątką ofiarną, w której przedłuża się ofiara Krzyża, i świętą ucztą Komunii w Ciele i Krwi Pana. Sprawowanie Ofiary eucharystycznej jest nastawione na wewnętrzne zjednoczenie wiernych z Chrystusem przez Komunię. Przystępować do Komunii świętej oznacza przyjmować samego Chrystusa, który ofiarował się za nas.
KKK 1391 Komunia święta pogłębia nasze zjednoczenie z Chrystusem. Pierwszym owocem przyjmowania Eucharystii w Komunii jest głębokie zjednoczenie z Chrystusem Jezusem, który powiedział: "Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim" (J 6, 56). Uczta eucharystyczna jest podstawą życia w Chrystusie: "Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie" (J 6, 57).
Jak przygotować się do Mszy Św.?
KKK 1385 Aby odpowiedzieć na to zaproszenie, musimy przygotować się do tej wielkiej i świętej chwili. Św. Paweł wzywa nas do rachunku sumienia: "Kto spożywa chleb lub pije kielich Pański niegodnie, winny będzie Ciała i Krwi Pańskiej. Niech przeto człowiek baczy na siebie samego, spożywając ten chleb i pijąc z tego kielicha. Kto bowiem spożywa i pije, nie zważając na Ciało Pańskie, wyrok sobie spożywa i pije" (1 Kor 11, 27-29). Jeśli ktoś ma świadomość grzechu ciężkiego, przed przyjęciem Komunii powinien przystąpić do sakramentu pojednania.
KKK 1387 Aby przygotować się odpowiednio na przyjęcie sakramentu Eucharystii, wierni zachowają ustanowiony przez Kościół post (Por. KPK, kan. 919). postawa zewnętrzna (gesty, ubranie) powinna być wyrazem szacunku, powagi i radości tej chwili, w której Chrystus staje się naszym gościem.
O której sprawowane Msze Św. w naszej parafii?
Niedziela i uroczystości (Narodzenie Pańskie, II Dzień Świąt Bożego Narodzenia, Wielkanoc):
7:00,
8:30,
10:00 (Msza Św. zbiorowa)
11:30 (Msza Św. z udziałem dzieci)
13:00 (Msza Św. chrzcielna)
15:00 Msza św. w szpitalu Dziecięcym na ul Niekłańskiej
18:30
Dzień powszedni:
7:00,
8:00,
9:00,
17.30 (tylko w I piątek miesiąca)
18:30
Zamów intencję Mszy Św.!
Możesz zamówić Mszę Świętą w następujących intencjach:
- Msza św. dziękczynna za otrzymane łaski…
- Msza św. dziękczynno-błagalna o zdrowie i błogosławieństwo Boże…
- w rocznicę ślubu, z racji urodzin, imienin i różnych ważnych życiowych wydarzeń o dalsze błogosławieństwo i potrzebne łaski….
- w intencjach Kościoła, Ojca Świętego i Ojczyzny…
- błagalna o nawrócenie z nałogu…
- uzdrowienie z ciężkiej choroby…
- nawrócenie i przemianę życia…
- przebłagalna, o darowanie win i o szczęśliwą śmierć…
- Msza św. wynagradzająca…
- Msza św. o zdrowie i pokój w rodzinie…
- Msza św. o uzdrowienie relacji w rodzinie, Boże błogosławieństwo i pokój...
- nawrócenie i dobrą spowiedź…
- pomoc w nauce, o dary Ducha Świętego, o zdanie egzaminu…
- szczęśliwe rozwiązanie i zdrowie dla matki i dziecka…
- Bożą pomoc i opiekę Matki Bożej Nieustającej Pomocy…
- Msza św. o rozwiązanie trudnej sprawy…
- powołania kapłańskie, zakonne i misyjne…
- szczęśliwą operację i zdrowie dla…
- dobry wybór drogi życiowej…
- za zmarłego…
- za zmarłych z rodziny…
- za dusze w czyśćcu cierpiące…
- Msza św. wynagradzająca…
- I wielu innych, zatwierdzonych przez księdza przyjmującego intencję Mszy Świętej
Msze Święte Gregoriańskie za zmarłych!
Zwyczaj ten został zapoczątkowany przez papieża Grzegorza Wielkiego (+604), który polecił w taki sposób modlić się za zmarłego mnicha benedyktyńskiego. Jak podaje pobożny przekaz, trzydziestego dnia zakonnik miał się objawić papieżowi i dziękować za wyświadczone mu w ten sposób miłosierdzie. Zwyczaj odprawiania gregorianki, opiera się na przekonaniu wiernych o skuteczności tej formy modlitwy, nie wiąże się z żadną doktryną ani specjalną teologią Kościoła.
Modlitwa za zmarłych, do której zachęca wiernych Kościół, jest wyrazem ufności w Boże miłosierdzie, większe od niedoskonałości życia człowieka i jego grzechów. Jak pisze św. Paweł: „On, który nawet własnego Syna nie oszczędził, ale Go za nas wszystkich wydał, jakże miałby wraz z Nim i wszystkiego nam nie darować?” (Rz 8,32). Wiara w zmartwychwstanie ciała i życie wieczne, które Jezus obiecuje swoim uczniom, stanowi fundament chrześcijaństwa, dlatego właśnie modlimy się o odpuszczenie grzechów i chwałę nieba dla naszych bliskich, którzy odeszli z tego świata.
Cztery istotne elementy dotyczące Mszy gregoriańskiej, na które wskazuje Deklaracja Kongregacji ds. Duchowieństwa z dnia 24 lutego 1967 r. :
Msza św. gregoriańska sprawowana jest w intencji jednej osoby;
- ofiarowana wyłącznie za osobę zmarłą;
- odprawiana 30 razy (30 Mszy świętych), od 1 do 30 danego miesiąca;
- w ciągu bezpośrednio następujących po sobie dni (bez przerw).
Jak zamówić Mszę Świętą?
Msze Święte zamawiamy w godzinach pracy kancelarii lub bezpośrednio po zakończonej Mszy Św. w zakrystii.
Chcesz zamówić Mszę Św. telefonicznie?
W wyjątkowych sytuacjach (tj. choroba, odległość miejsca zamieszkania od parafii) istnieje możliwość zamówienia intencji Mszy Św. telefonicznie. Prosimy wówczas o kontakt z kancelarią parafialną w godzinach jej urzędowania.
Msze św. zbiorowe:
W każdą niedzielę, środę i czwartek można zamówić intencję, dołączoną do Mszy św. zbiorowej. Wystarczy przynieść na kartce napisaną intencję i złożyć w zakrystii na przynajmniej 10 min. przed rozpoczęciem Mszy św.:
Niedziela – godz. 10.00
Środa – godz. 18.30 Msza Św. połączona z nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy
Czwartek – godz. 18.30 Msza św. połączona z Koronką do Bożego Miłosierdzia